مناسب ترین پوشش و عایق برای سقف سوله

سقف سوله جزو مهم ‌ترین بخش های سوله بوده که پس از اجرای فونداسیون و همچنین نصب اسکلت سوله باید انجام شود. برای این قسمت از سوله ها می ‌توان از متریال های گوناگونی استفاده کرد به طوری که این متریال بسته به نوع کاربری سوله و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه می تواند متفاوت باشد. جهت آشنایی بیشتر با جزئیات پوشش این سقف ها بهتر است در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

سقف مناسب برای سوله

بعد از نصب اسکلت و همچنین اجرای فونداسیون سوله نوبت به اجرای پوشش و سقف سوله می ‌رسد که این مرحله جزو مراحل حساس در ساخت یک سوله خواهد بود. به طور کلی می‌ توان گفت سقف هر سازه برای نگهداری صحیح از تجهیزات و امکانات داخلی آن اجرا شده که این امر طبیعتاً اهمیت انتخاب مناسب سقف های سوله را نشان می دهد و طبیعتاً با انتخاب درست سقف برای سوله ها می توان از اجزا داخل آن نیز نگهداری کرد. حال شما باید در نظر بگیرید که در هنگام انتخاب نوع پوشش مناسب برای سقف های سوله نکته مهم، نوع کاربری سوله خواهد بود. با در نظر گرفتن این موضوع شما می‌ توانید کارآمدترین و مناسب ترین پوشش را انتخاب کرده و نصب نمایید. این پوشش باید در برابر باد، باران، برف و تابش نور خورشید و طوفان مقاومت داشته و همچنین پوشش خارجی آن نیز همچون سپر عمل کند از این رو لازم است کیفیت بالایی داشته باشد تا در مقابل نور آفتاب و نفوذ آب کاملاً مقاوم باشد.

پوشش سقف سوله ارزان

طبیعتا هنگامی که افراد قصد انتخاب پوشش مناسب سقف های سوله را داشته باشند نکته بسیار مهمی که مد نظرشان قرار می گیرد اجرای ارزان قیمت این سقف ها می باشد. به طور کلی باید دقت کنید اگر هدف شما هم اجرای پوشش سقف سوله ارزان می باشد باید نکاتی را مدنظر قرار دهید. اولین نکته این بوده که این پوشش بسته به نوع سازه و همچنین منطقه جغرافیایی و محاسبات بارهای وارده بر سوله انجام شده از این رو با یکدیگر متفاوت می باشد و نمی توان در همه موارد قیمت پایین آن را ملاک قرار داد. اما دقت داشته باشید که استفاده از پوشش گالوانیزه برای سوله قیمت پایین تری نسبت به دیگر انواع متریال ها دارد که این امر موجب شده آن دسته از افرادی که به دنبال کاهش هزینه ساخت سوله هستند سقف گالوانیزه را انتخاب کنند. البته با وجود این امر باز هم لازم است که ابتدا به نوع مناسب سقف توجه کرد و سپس اقدام به انتخاب نوع مناسب سقف نمایید.

قیمت پوشش مناسب برای سقف سوله

طبق آنچه گفته شد نتیجه می ‌گیریم که قیمت اجرای پوشش سقف سوله بسته به متریال مورد استفاده کاملا متفاوت می باشد. همچنین دقت داشته باشید اگر چه نوع متریال تاثیر زیادی بر قیمت سقف سوله خواهد داشت اما این امر تنها مورد تاثیر گذار نبوده بلکه یکی دیگر از اصلی ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر این قیمت، متراژ و اندازه سقف سوله می باشد. حال اگر شما قبل از ساخت سوله قصد تخمین قیمت تمام شده سقف سوله را داشتید باید گفت با توجه به شرایط حال حاضر تخمین این قیمت به صورت دقیق کار مشکلی بوده زیرا قیمت مواد اولیه مدام در حال تغییر بوده که این امر تاثیر کاملاً زیادی بر روی قیمت سقف نیز خواهد داشت. اما می ‌توان با بررسی برخی از جوانب تا حدودی هزینه سقف سوله را برآورد کرد. مثلاً توجه به نوع طراحی سوله تاثیر زیادی بر قیمت آن خواهد داشت به طوری که این کاربری می ‌تواند برای یک سوله ورزشی و یا حتی آشیانه یک هواپیما باشد که طبیعتاً هر کدام از این موارد نیاز به سقف متفاوتی داشته و در نتیجه این امر می ‌تواند در هزینه نهایی سقف مناسب برای سوله تاثیر بگذارد.

عایق پوشش سقف سوله

برای عایق کاری سقف عملیات از داخل انجام شده به طوری که بعد از لایه بیرونی نقش عایق بودن این سقف ها بسیار مهم می باشد. از آنجایی که سوله ها کاربردهای متفاوتی دارند عایق این مکان ها نیز متفاوت می باشد مثلا اگر بخواهیم از لحاظ هزینه و کیفیت عایق پوشش سقف های سوله را مورد بررسی قرار دهیم باید توجه کنید که یکی از بهترین عایق ها برای سوله که به عنوان ارزانترین نوع پوشش عایقی نیز شناخته می‌شود، پشم شیشه است، پشم سنگ نیز نوع دیگر آن بوده که در مقایسه با پشم شیشه کیفیت بیشتری دارد و به نسبت قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. گزینه سوم فوم بوده که اگرچه هزینه آن نسبت به دو مورد قبلی بالاتر است اما عایق بهتری بوده و کیفیت آن نیز بالاتر می باشد و سومین پوشش عایق که از آن جهت پوشش سردخانه ها استفاده می شود پلی استایرن بوده زیرا این پوشش از انسجام و دانسیته بالایی برخوردار است و عایق بسیار خوبی در برابر گرما و حرارت می باشد. این موارد همچنین نشان می ‌دهد که قیمت این پوشش عایقی نیز به نسبت بالاتر است.

نصاب سقف سوله

با توجه به اینکه یکی از مراحل بسیار مهم در ساخت سوله، اجرای درست سقف آن می باشد طبیعتاً شما باید از نصاب پوشش سقف سوله با تجربه کمک بگیرید چرا که همه سوله های تجهیزاتی و خدماتی لازم است از پوشش سقف مناسب که دارای مقاومت بالا در برابر حوادث طبیعی است، برخوردار باشد در این صورت هیچ گونه آسیبی به امکانات داخلی آن وارد نخواهد شد. از آنجایی که اجرای این پوشش ها به مهارت و استعداد بالایی نیاز دارد امروزه شرکت های متعددی در این زمینه اقدام به ارائه خدمات نموده و با در اختیار داشتن کادری مجرب و کاربلد به بهترین نحو ممکن در زمینه اجرا و نصب پوشش سقف برای سوله ها به فعالیت مشغول هستند.

پوشش ساندویچ پنل برای سوله

با توجه به اینکه گفته شد متریال های استفاده شده برای پوشش سقف سوله متفاوت است در معرفی انواع پوشش ها باید بدانید که یکی از پرطرفدارترین آنها ساندویچ پانل سقفی می باشد. این نوع پوشش ساختاری داشته که دارای دو ورقه فوم است که اصطلاحاً به آن پوشش ساندویچی گفته می شود. از این نوع پوشش ها می توان برای آشیانه هواپیما، سردخانه ها، سوله های صنعتی و سوله های ورزشی استفاده کرد زیرا دارای استحکام عالی در برابر زلزله و حوادث خارجی بوده و یک عایق صدا، رطوبت و حرارت خوب می باشد. و از طرفی با وجود اینکه امکان اجرای سریع این پوشش وجود دارد، کاهش یافتن زمان اجرا بود که این امر در نهایت منجر به کاهش هزینه می ‌شود. همچنین لازم است بدانید که این نوع پوشش سقف بهترین پوشش برای سقف سوله بهداشتی نیز می باشد.

ورق گالوانیزه رنگی برای سقف سوله

یکی دیگر از انواع پوشش های سقفی برای سوله ،ورق های گالوانیزه رنگی می باشد. همان طور که پیش‌ تر هم اشاره شد ارزانترین سقف سوله همین ورق های گالوانیزه بوده که یک ورق آهنی با پوشش فلزی است و به دو صورت رول فرم و فابریک تولید می شود. از آنجایی که این ورق ها با پایه گالوانیزه تولید شده و در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت بالایی دارد. با این حال می توان از این نوع پوشش در مواردی چون صنایع فلزی، لوازم خانگی ساختمان ‌ها و خودروسازی استفاده کرد. توجه داشته باشید مشخصات ورق های گالوانیزه به گونه ای بوده که قسمت روی ورق در دو مرحله و به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون همچنین قسمت پشت در یک مرحله به ضخامت ۷ الی ۱۵ میکرون دارای پوشش رنگ به صورت کوره ای می باشد. این امر موجب شده علیرغم اینکه این پوشش ‌ها زیبایی خاصی داشته باشد در مقابل زنگ زدگی و پوسیدگی نیز مقاوم  باشد. توجه داشته باشید تنوع رنگ ورق های گالوانیزه موجب شده که افراد بتوانند بسته به سلیقه خود نوعی از این پوشش را انتخاب کنند. همچنین این ورق ها در ضخامت های ۴/۰، ۵/۰ و ۶/۰ میلیمتر ارائه می شود.

موارد مصرف ورق های پلی کربنات برای پوشش سوله

و اما دسته ای دیگر از پوشش های سقف سوله، پوشش های پلی کربنات بوده که به عنوان سخت ترین ماده شفاف شناخته شده و جایگزین مناسب به جای شیشه بوده و در بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید این ورقه ها از آنجایی که دارای تنوع زیادی هستند می توان از آن در هر نوع سازه با هر نوع مصالح ساختمانی استفاده کرد و مهمترین موارد مصرف آن در سالن‌ های ورزشی، پارکینگ های عمومی، انبارها، سوله های فروشگاهی، نورگیرهای سوله های دامداری و گلخانه ها می باشد. از آنجایی که ورق های پلی کربنات به راحتی نور را از خود عبور می دهد، استفاده از آن برای بهینه ‌سازی مصرف انرژی نیز بی نظیر خواهد بود. هم چنین سبکی آن و عدم تبادل حرارت در فصول مختلف نیز از دیگر ویژگی های مثبت ورق های پلی کربنات به شمار می رود. از طرفی دقت داشته باشید با وجود اینکه ورق های پلی کربنات با ورق های گالوانیزه و ساندویچ پانل هم شکل هستند هزینه های آب بندی پوشش سقف سوله را نیز کاهش خواهند داد.

نکات مهم در اجرای سقف سوله

در بررسی جزئیات پوشش سقف سوله نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید این است که در ابتدای امر پیشنهاد می شود از افراد متخصص در این زمینه مشاوره های لازم گرفته شود زیرا همانطور که در ابتدای مطلب نیز بیان کردیم اهمیت اجرای سقف ها برای سوله ها بسیار زیاد می باشد. با این حال شما می توانید با کمک گرفتن از افراد با تجربه در این زمینه، مناسب ترین متریال که با بودجه و شرایط محیطی مورد نظر شما همخوانی دارد را انتخاب کرده و در نتیجه عملکرد و موفقیت بیشتری در ارائه خدمات و تجهیزات داشته باشید. علاوه بر تمامی این موارد انتخاب یک پوشش سبک که قابلیت جابجایی راحت داشته باشد بسیار مهم بوده زیرا این امر موجب می ‌شود تا اجرای سقف های سوله نیز سریع‌ تر انجام پذیرد و در انتها هزینه تمام شده کمتری نیز داشته باشد.

اشتراک گذاری این صفحه