انواع سوله صنعتی و بهترین سقف برای آن

سوله صنعتی به طور کلی نوعی سوله است که کاربردهای متفاوتی داشته و در واقع مکانی است که فضای گسترده و مسقف است. استفاده از این سوله ها در کشور ما همچون دیگر کشورها مرسوم شده است. به طور کلی باید بدانید سوله ها سازه های فلزی بسیار بزرگ هستند که اگرچه در گذشته استفاده های کمتری داشتند اما امروزه از آن در موارد مختلفی به کار برده می شوند.

سوله صنعتی چیست؟

شنیدن نام سوله به طور حتم افراد زیادی را به یاد سالن های بزرگ انداخته که در گذشته از آن تنها برای نگهداری کالا یا به عنوان سالن ورزشی استفاده می شده است اما امروزه کاربردهای زیادی پیدا کرده است. با این حال در عبارت کوتاه تر می توان گفت سوله ها سازه هایی با سقف شیبدار هستند که طبق محاسبات فنی خاص طراحی شده و دارای دهانه های بزرگ هستند. عمدتا از این سوله ها استفاده های صنعتی شده که شامل سالن های تولید، کارگاه ها، کارخانه ها، تالارها نمایشگاه ها و دیگر مکان ها می باشد. حال اگر بخواهیم مهمترین اجزای سوله را معرفی کنیم می ‌توان به پوشش سقف، پوشش دیوارها و نهایتا کف سوله اشاره کرد که امروزه هر کدام از این موارد با استفاده از متریال خاصی تهیه می شود.

سقف سوله های صنعتی

همانطور که گفته شد یکی از بخش‌ های مهم سوله های صنعتی، سقف سوله می باشد که از قدیم با استفاده از شیروانی های ساده ساخته می شده و امروزه با توجه به پیشرفته تر شدن جوامع متریال های پیشرفته و مدرن تری از آن روانه بازار شده است. در این بین لازم است بدانید استفاده از ساندویچ پنل سقفی یکی از بهترین و پرکاربردترین پوشش های سقف سوله بوده است. همچنین از موارد دیگری نیز برای سقف سوله ها استفاده می شود که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

در خصوص طراحی پوشش سقف سوله باید بدانید که امر طراحی برای سوله های صنعتی کاری تخصصی را بسیار دقیق بوده به طوری که فاکتورهای مهمی در این طراحی در خیل می ‌باشد و اگر به این فاکتورها توجه نشود باید هزینه گزافی تحمل شود در حالی که استحکام و پایداری سازه نیز تضعیف خواهد بود به طوری که در ابتدا برای طراحی سقف سوله باید به کاربری آن دقت شده و سپس متناسب با این کاربری اقدام به استفاده از نوع خاص این پوشش ها شود.

انواع سوله با کاربری صنعتی

همانطور که گفته شد امروزه از سوله های صنعتی استفاده های زیادی شده که این امر موجب شده است که این سوله در دسته های مختلف قرار بگیرد. در خصوص انواع سوله صنعتی باید دقت کنید که یکی از این سوله ها، سوله سبک خرپایی بوده که به عنوان به روز ترین سوله نیز شناخته می شود. این سوله ها قابلیت نصب با جرثقیل را داشته و سقف آنها به صورت قوسی اجرا می شود و همچنین قیمت تمام شده آن نیز بسیار پایین می باشد. دیگر نوع سوله صنعتی، سوله تیر ورقی بوده که به عنوان مرسوم ترین سوله ها شناخته شده که از زمان قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است. مرسوم بودن این سوله ها به دلیل بهتر بودن آن نبوده بلکه دلیل اصلی آن  است که در دانشگاه های ایران بیشتر در خصوص نحوه نصب سوله های تیر ورقی صحبت شده و آموزش های لازم در خصوص سوله های به روز ارائه نمی‌ شود. سوله های یو بی ام نیز نوع جدیدی از سوله صنعتی است که آن را با فرم دادن و نرم کردن ورق های گالوانیزه می سازند.

بهترین سقف سوله صنعتی

به طور کلی باید دقت داشته باشید که یکی از بهترین سقف ها برای سوله صنعتی، سقف ساندویچ پانل بوده که بسیار پر کاربرد می باشد زیرا علیرغم استحکام بالا عایق بسیار خوبی در برابر صدا، حرارت و رطوبت بوده و همچنین در موقع حوادث طبیعی هیچگونه اتفاقی برای محصولات نخواهد افتاد. این ساندویچ پنل ها در قطر ها و سایز های مختلف تهیه شده با این حال جابجایی و اجرای آن بسیار راحت می باشد.

خرید سقف برای سوله های صنعتی

با وجود این که انواع مختلفی از سقف های پوششی برای سوله های صنعتی وجود دارد هنگامی که شما قصد خرید سقف سوله صنعتی را داشتید باید دقت کنید که ابتدا باید به نوع کاربری سوله و شرایط محیطی نصب آن دقت شود تا بتوان بهترین نوع را انتخاب کرد.

انواع سقف برای سوله های صنعتی

همانطور که پیشتر هم اشاره شد به طور کلی ورقه هایی که جهت سقف سوله مورد استفاده قرار می گیرد از متریال های مختلفی می باشد یکی از انواع این سقف ها  سقفی بوده که از لایه های مختلف که شامل ورق گالوانیزه، فوم پلی یورتان و فویل آلومینیومی باشد ساخته شده و بهترین جایگزین برای پوشش های سنتی سقف و دیوار می باشد، از این رو امروزه کاربرد زیادی دارد. نوعی دیگر از سقف های مناسب برای سوله صنعتی ورق های upvc بوده که از دو لایه تشکیل شده که لایه اول آن یو پی وی سی و لایه دوم آلیاژ پلیمری است.

دقت داشته باشید استفاده از آلیاژ پلیمری بر روی این سقف ها رویه سخت و براق را به وجود آورده که خاصیت خود شستشویی داشته و البته در برابر عوامل جوی و اشعه یو وی نیز مقاومت بالایی دارد. همچنین لازم است بدانید ورق های یو پی وی سی جز سقف های سبک و کم هزینه نیز به شمار رفته که در هنگام استفاده از آن نیاز به توری مرغی و پشم شیشه نیز نخواهد بود. اما همانطور که گفته شد پرطرفدارترین و پر تقاضا ترین نوع پوشش سوله همان سقف های ساندویچ پانل است که امروزه در بسیاری از سازها مورد استفاده قرار می گیرد. سقف های ورق گالوانیزه برای سوله صنعتی نیز از دیگر پوشش های سقف بوده که کیفیت و کارایی بالایی داشته از این رو بسیار مورد انتخاب مهندسان قرار می گیرد؛ این ورق ها دارای یک ورق آهنی با پوشش فلزی است که این امر موجب شده به راحتی زنگ نزند و در دو شکل رول فرم و فابریک در بازار ارائه می‌شود.

همچنین یکی دیگر از مواردی که موجب شده ورق های گالوانیزه برای استفاده در سقف سوله های صنعتی پرکاربرد شود قیمت ارزان آن می باشد. همچنین باید بدانید این پوشش‌ها طول عمر بالایی داشته و در مقابل هرگونه صدمات محیطی مقاوم می باشد و از آنجایی که اجرا و نصب آن آسان است می توان در هر مکانی از این پوشش ها استفاده کرد.

اشتراک گذاری این صفحه